top of page

Junior Cycle Awards - 2023



On Tuesday the nineteenth of December all of last year’s third years gathered to honour their achievements in last year's Junior Cycle results. Students who got a distinction each got a trophy as a symbol of their achievements, trophies were awarded to the following students;

(By base class)

3A

Aoife Jansen

 Mathematics, History

Poppy Mullaly

 Irish, English, History, Geography, Business Studies, Science, Religious Education

Aine Fitzgerald

 English, History, Home Economics, Religious Education

Lauren O'Leary

 History, Business Studies, Home Economics

Niamh Kelly

 English, Religious Education

Tom Woodley

 English, Geography, Science

Molly Mooney

 Visual Art

Ellie Hall

 Religious Education

3B

Kate Macadam

 History, French, Religious Education

Oscar Lane

 Geography, Science

Hannah Mahony

 History, Geography, Visual Art

Oisín O'Sullivan

 Science

Liam Simpson

 Mathematics, Geography, Business Studies, Science

Lily Esposito-Meehan

 French

Sofia McDarby

 Mathematics, History, Wood Technology, Science, Visual Art, Religious Education

3C

Zoe O'Faherty

 Visual Art

Jill Tritschler

 Wood Technology, Visual Art

Kiera Danilova

 Wood Technology

Isobel Creane

 History, Spanish, Science, Religious Education

Deaglán O'Neill

 Engineering

Oisín Waters

 English, History, Spanish, Science

Maria Hassett

 Graphics

Jake Murphy

 History, Science

Holly Sheehy

 Wood Technology

3D

Grace McDermott

 English, Mathematics, Visual Art

Lizzie McIlroy

 English, Home Economics, Religious Education

Caitlin Hanrahan

 English, History, Religious Education

Joseph Glynn

 Mathematics, History, Engineering, Business Studies, Science

Dylan Gleeson

 Science

3E


Luke Kieran

 Wood Technology

Ben Roth

 Mathematics, Science, Graphics

Shauna Seifried

 Home Economics, Religious Education

With an award going to the student with the most distinctions in each base class, those students being;


3A = Poppy Mullaly

3B = Sofia McDarby

3C =. Isobel Creane, Oisín Waters

3D = Joseph Glynn

3E = Ben Roth


The winner of the Leah Little cup, for the best overall junior cert results, went to Poppy Mullaly. She scored seven distinctions. 

The school management were delighted with the results with the overall statistics being;


32 student awards

6 Class Awards

1 overall award

Photographs by Finn Morris (4th Year)

Report by Deaglan O' Neill (4th Year)


Comments


Logo PNG (770x760).png
bottom of page